W dzisiejszych czasach fryzjer powinien być ekspertem od pielęgnacji włosów, dlatego w mojej pracy skupiam się nie tylko na koloryzacji czy strzyżeniu, ale również na skórze głowy. W codziennej pracy pomaga mi w tym badanie mikrokamerą, która jest niezastąpionym narzędziem ułatwiającym pokazanie klientowi co dzieje się z jego skórą głowy. Dlatego każdą usługę zaczynam od dokładnej diagnozy skóry i włosów, dzięki temu mogę zdecydować czy wymagane jest przeprowadzenie zabiegu oczyszczania albo czy koloryzacja którą chce wykonać jest bezpieczna dla skóry i włosów.
Choroby i problemy skóry głowy są rzadkością, jeżeli mamy odpowiednio dobraną pielęgnację. Niestety zazwyczaj pojawiają się prawie u każdego z nas w różnym wieku. Dzieje się tak ponieważ skóra głowy jest narażona na wiele chorób i dysfunkcji. Niektóre wynikają z obecności na skórze grzybów i mikroorganizmów, inne ze zmian hormonalnych lub uwarunkowań genetycznych. Musimy jednak pamiętać, że każdą chorobę skóry należy skonsultować ze specjalistą, dermatologiem lub trychologiem .
Badanie mikrokamerą pozwala na dokładne zaobserwowanie zmian na skórze głowy i włosach, a to pomaga w doborze odpowiedniej dla danej osoby pielęgnacji. Dzięki niemu możemy też zauważyć pierwsze oznaki łysienia. A w trakcie kuracji dzięki temu badaniu mamy możliwość obserwowania jej efektów – czy są zadowalające, czy też należy zmodyfikować je dla lepszych rezultatów. Mikrokamera pokazuje czy ujścia mieszków włosowych są zaczopowane, czy skóra wymaga oczyszczenia i złuszczenia zrogowaciałego naskórka lub nagromadzonego sebum. W trakcie badania możemy sprawdzić czy jest problem z wypadaniem włosów lub ewentualnymi
chorobami skóry. Urządzenie pokazuje też w jakiej kondycji są nasze włosy – zdrowe, odpowiednio wypielęgnowane czy uszkodzone, suche i bez połysku.
Klienci często bagatelizują pielęgnację skóry głowy i dbają tylko o to żeby włosy były piękne, błyszczące i zdrowe. Tymczasem dobra kondycja włosów zależy właśnie od zdrowia skóry głowy. Dlatego jeśli będą mogli zobaczyć jak wygląda ich skóra w powiększeniu będą bardziej świadomi jej stanu i łatwiej będzie nam dobrać odpowiednie zabiegi aby zachować jej prawidłowe funkcjonowanie.
Skóra i włosy są odzwierciedleniem stanu naszego organizmu – kiedy borykamy się z chorobą, stresem, zła dietą odbija się to na nich natychmiast. Zanieczyszczone środowisko, źle wykonane zabiegi fryzjerskie, nieprawidłowa pielęgnacja, problemy hormonalne oraz uwarunkowania genetyczne również mają ogromny wpływ na stan skóry i włosów. Tymczasem często nie zdajemy sobie sprawy, że coś złego dzieje się ze skórą głowy dopóki nie zaczną wpadać włosy lub dopóki nie zaczniemy odczuwać swędzenia, pieczenia, czy nadmiernego łuszczenie się skóry.
Kiedy powinniśmy skierować klienta do lekarza? W momencie, kiedy zauważymy u niego:
- oznaki łysienia, obszary o zmniejszonej gęstości włosów
- zmiany na skórze, które mogą być objawem zapalenia łojotokowego, atopowego, grzybicy, bądź inne niepokojące zmiany na skórze
- zmiany zapalne w okolicy mieszka włosowego
- zmiany łuszczycowe
Podobnie jak w przypadku twarzy rodzaj skóry głowy zależy od wielu czynników – trybu życia, zdrowia, klimatu. Rozróżniamy cztery rodzaj skóry głowy:
- Skóra normalna – matowa, napięta, elastyczna w odcieniu lekko różowym. Nie występują na niej problemy ze złuszczaniem, reaguje prawidłowo na pielęgnację oraz zabiegi fryzjerskie. Niestety taka skóra jest rzadkością.
- Skóra sucha – często jest cienka, źle znosi codzienną pielęgnację, łuszczy się, co często jest błędnie odbierane jako łupież. Z upływem lat prawie każda skóra staje się delikatniejsza, pergaminowa, a włosy stają się matowe, cienkie, częściej się łamią i elektryzują. Suchość skóry może być też spowodowana źle dobranymi kosmetykami.
- Skóra tłusta – wydaje się grubsza niż pozostałe, jest pokryta warstwą tłuszczową, błyszczy się i złuszcza. Włosy wydają się ciężkie i płasko przylegają do głowy. Przyczyną może być nieprawidłowe odżywianie, choroby układu pokarmowego oraz nadprodukcja sebum. Na takiej skórze znajduje się podwyższona ilość bakterii oraz drobnoustrojów, dlatego jeśli zlekceważymy problem może dojść do łojotokowego zapalenia skóry oraz łupieżu tłustego.
- Skóra wrażliwa – objawia się często rumieniem, świądem i pieczeniem. Źle reaguje na zabiegi fryzjerskie oraz pielęgnację. Czynniki wywołujące podrażnienia to nadmierne ciepło lub zimno, silne emocje, woda oraz szampony z dużą zawartością składników podrażniających, które powodują zaburzenia bariery lipidowej.
Każdy rodzaj skóry musimy traktować indywidualnie i dbać o jej odpowiednią pielęgnację
Ponieważ odpowiednio zadbana skóra głowy jest bazą zdrowych i pięknych włosów. Jeżeli chcemy prawidłowo zdiagnozować rodzaj skóry głowy naszego klienta niezbędna jest do tego mikrokamera diagnostyczna.