Grzybica owłosionej skóry głowy

Grzybica owłosionej skóry głowy

Grzybica owłosionej skóry głowy to problem, który może dotyczyć każdego z nas. Jest to powierzchowna infekcja grzybicza skóry głowy, a nawet brwi i rzęs ze skłonnością do atakowania trzonu włosów i mieszków włosowych. Wywołują ją grzyby, które są stałym elementem mikroflory powierzchni skóry człowieka jednak kiedy dochodzi do ich inwazji, pojawia się stan zapalny. Grzybica występuje obecnie coraz powszechniej, ponieważ schorzenie jest zakaźne i może przybierać postać epidemii. Powstaje w wyniku przeniesienia patogenu od chorych ludzi lub zwierząt. Chore obszary skóra głowy mogą wyglądać jak wystrzyżone lub obłamane włosy.

Dolegliwość częściej występuje u dzieci w wieku szkolnym niż u dorosłych. Ponadto obserwowana jest też przewaga zachorowań u mężczyzn. Leczenie grzybicy jest bardzo długie.

Do zarażenia grzybicą najczęściej dochodzi w wyniku kontaktu z chorym lub przedmiotami, których używa (np. ręcznik, grzebień, odzież). Jednak nie zawsze zetknięcie się z chorą osobą i jej przedmiotami oznacza zachorowanie ponieważ zdrowy organizm posiada przecież mechanizmy obronne. Niestety osoby o obniżonej odporności są znacznie bardziej narażone na zakażenie. Ryzyko pojawienia się grzybicy może również zwiększyć nieodpowiednia pielęgnacja skóry głowy. Na przykład stosowanie zbyt agresywnych środków myjących powoduje naruszenie jej bariery ochronnej, a w takich warunkach łatwiej o rozwój grzybicy.
Najczęstszymi objawami towarzyszącymi zmianom grzybicznym są:

  • zaczerwienienia skóry
  • świąd i ból
  • guzki w okolicy mieszków włosowych, z których może wyciekać ropa
  • złuszczanie się naskórka
  • wypadanie włosów.

Przebieg choroby zależy od tego, z jakim rodzajem grzybicy skóry głowy mamy do czynienia.
Wyróżnić można następujące typy:

  • grzybica strzygąca – wywoływana jest przez grzyb Trichophyton endothrix, który znajduje się wewnątrz włosa. Ogniska chorobowe są liczne, barwy szarawej, a w ich obszarze włosy są ułamane na różnych długościach.
  • grzybica drobnozarodnikowa – wywoływana jest przez grzyb drobnozarodnikowy Microsporum audoudinii, występujący zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz włosów. Czasem można zauważyć je jako białawe kropki. W zainfekowanym obszarze obserwuje się równo ułamane włosy, które otacza szarawa tkanka. W tym przypadku ogniska chorobowe są bardziej rozległe, a ich ilość mniejsza. Ten typ grzybicy skóry głowy jest bardzo zaraźliwy, szczególnie u dzieci.
  • grzybica woszczynowa – najbardziej charakterystycznym objawem tego typu grzybicy jest pojawienie się płatków woszczynowych, o barwie żółtej, wielkości kilku centymetrów, które są zagłębione w skórze, a po ich usunięciu pozostaje blizna, w obszarze której nie odrastają włosy. Ten typ grzybicy pojawia się najczęściej przed okresem dojrzewania.

Grzybicy skóry głowy nie wolno lekceważyć ponieważ może doprowadzić do znacznej utraty włosów – w zależności od rodzaju choroby, grzyby mogą powodować naruszenie struktury włosa lub struktury pochewki włosa. W celu rozwiązania tego problemu należy udać się na konsultację z lekarzem, który ustali odpowiednie leczenie dermatologiczne. Wielu specjalistów, kosmetologów, trychologów i dermatologów-trychologów na podstawie przeprowadzonego wywiadu z pacjentem jest w stanie stwierdzić nie tylko wystąpienie grzybicy skóry głowy, ale też ustalić jej rodzaj i przyczyny pojawienia się. Jednakże chcąc postawić diagnozę z większą pewnością, a także ustalić jak bardzo grzybica wpłynęła na utratę włosów, stosuje się nowoczesne metody diagnostyki trychologicznej – badanie Trichogram oraz Trichoskopię.

Walka z grzybicą skóry głowy bardzo często trwa tygodniami, miesiącami, a u niektórych osób nawet latami. U części z nich choroba nawraca. Poza wieloma innymi, nieprzyjemnymi konsekwencjami, może powodować znaczną utratę włosów oraz łysienie. Nie we wszystkich przypadkach włosy samoistnie odrastają po pozbyciu się grzybicy.

Ważnym elementem zapobiegania infekcjom oraz kuracji leczniczej jest regularne pranie ręczników, a także czyszczenie grzebieni, szczotek i innych akcesoriów. W ten sposób ograniczymy nie tylko ryzyko zarażenia pozostałych osób, ale tez przyspieszymy leczenie, eliminując ryzyko ciągłego zarażania się grzybami.

Po wyleczeniu zmian grzybiczych niezbędna jest odpowiednio dobrana pielęgnacja skóry głowy, aby wspomóc jej regenerację i odbudować jej naturalny płaszcz ochronny.

#NIOXINPOLSKA