Historia Trychologii

Historia Trychologii

Przygoda z trychologią dla mnie zaczęła się w 1985 roku, po przeczytaniu książki „Higiena pracy fryzjera” Ireny Rudowskiej i książki ,,Choroby włosów" Wojciecha  Kostaneckiego. Tak bardzo nakręciłam się tym, co przeczytałam, że w 1996 roku zakupiłam kamerę trychologiczną. Jedną z pierwszych, firmy Wella, z którą współpracowałam. Była to kamera z dwoma głowicami – jedną do skóry głowy, i drugą – do włosów, która pokazywała dokładnie każdy włos i jego stan (czy jest uszkodzony, rozdwojony, zniszczony). Do tego przenośny telewizorek, który robił wrażenie na moich klientach, bo mogli zobaczyć na ekranie swoje włosy i skórę głowy w powiększeniu. To dawało mi duże możliwości dokładnej diagnozy i dobieraniu  skutecznej pielęgnacji do różnych problemów skóry głowy i włosów moich klientów. Dzięki temu poszerzałam wiedzę, która nie była wówczas tak dostępna  jak dzisiaj, kiedy możemy wszystko wyczytać w internetowej wyszukiwarce google.

Początki trychologii sięgają roku 1860, wówczas w Londynie profesor Wheeler rozpoczął badania nad procesem wypadania włosów oraz jego powstrzymaniem.

24 listopada 1928 roku w Londynie otworzono pierwszą klinikę szpitalną, która specjalizowała się w diagnozowaniu i leczeniu chorób skóry głowy i włosów, a w 2010 roku powstał ośrodek szkoleniowy, w którym studenci z Wielkiej Brytanii i całego świata przechodzą szkolenia w dziedzinie trychologii. Obecnie można zrobić na przykład trzyletni kurs trychologiczny lub kurs dwuletni dla osób posiadających wykształcenie medyczne.

W Polsce prekursorem trychologii, w latach 70. był profesor  Wojciech Kostanecki, autor książki ,”Choroby  włosów”, w której przekazał wiedzę na temat anatomii, fizjologii i patologii procesu wzrostu włosów, chorób włosów i skóry głowy oraz dokonał głębokiej analizy morfologii, fizjologii i diagnostyki tych schorzeń. Drugą książkę z zakresu trychologii, ,,Choroby włosów i skóry owłosionej”, napisał doc. dr n. med. Romana Michałowski. W obu książkach poruszano wiedzę od embriologii włosa, po większość rozpoznawalnych chorób skóry głowy. Cenną książką, wydaną w 2008 roku, jest też „Dermatologia cyfrowa” dr n. med. Grażyny Kamińskiej-Winciorek, która  poświęciła rozdział najnowszej diagnostyce łysienia czyli trychoskopii cyfrowej. W 2012 roku prof. Lidia Rudnicka, dr Adrianna Rakowska i dr hab. Małgorzata Olszewska opracowały „Atlas of Tricho-skopy” obrazujący wszelkiego rodzaju zmiany na skórze głowy i włosach, opisujący schorzenia i choroby trychologiczne jak i ogólnoustrojowych.

Dzięki staraniom i wiedzy profesjonalistów zajmujących się trychologią, coraz więcej osób ma dzisiaj świadomość problemów skóry głowy i włosów, co daje możliwości zapobiegania i leczenia tych schorzeń. Wszystko po to aby kultura dbania o skórę głowy i włosy rozwinęła się tak samo dobrze jak potrzeba dbania o skórę twarzy i całego ciała .
 
Nazwa trychologia pochodzi od greckiego słowa trikhos – „włos”. Trychologia jest dziedziną nauki działającą pomiędzy  medycyną, kosmetologią, a fryzjerstwem, która zajmuje się budową włosów, ich rolą i zdrowiem. A trychologia kliniczna obejmuje diagnostykę i leczenie chorób i zaburzeń związanych z włosami i skórą głowy. Jej zadaniem jest diagnozowanie i badanie włosów oraz wpływających na nie czynników (np. chemicznych i mechanicznych, które przyczyniają się do ich niszczenia), a także walką ze schorzeniami owłosionej skóry głowy (np. takimi jak zapalenie mieszków włosowych czy łysienie, nadmierne przetłuszczanie lub przesuszenie).
Trychologia  oprócz leczenia przede wszystkim zajmuje się diagnostyką i badaniem skóry głowy i włosów, przy użyciu kamery z monitorem, za pomocą której można dokładnie zdiagnozować problem skóry głowy i pozwala na zastosowanie odpowiedniego leczenia.
Właściwym rozwiązaniem przy przewlekłych schorzeniach jest współpraca trychologa z innymi lekarzami, takimi jak dermatolog czy endokrynolog, który może zalecić dodatkowe badania i odpowiednią kurację, jeśli jest taka potrzebne u danego pacjenta.
Współczesna trychologia łączy kilka pokrewnych dziedzin, takich jak: medycyna estetyczna, kosmetologia, dermatologia, dietetyka, a nawet fizjoterapia. Początkowo skupiała się przede wszystkim  na problemie wypadania włosów, jego profilaktyce, terapii i szukaniu przyczyn jego występowania. Z czasem została rozszerzona o kolejne gałęzie między innymi szeroko pojętą pielęgnację skóry głowy i włosów, dokładną analizę stanu skóry głowy, włosów i cebulek włosowych.

Trycholog po zdiagnozowaniu problemu zajmuje się różnymi metodami leczenia oraz profilaktyką czyli oczyszczaniem, złuszczaniem, nawilżaniem i masażem skóry głowy. Może także wykonać mezoterapię igłową, infuzję tlenową, koloroterapię czy laseroterapię. Czyli posługuje się różnymi metodami, które wpływają na poprawę stanu skóry głowy i włosów, zwiększają krążenie oraz niwelują i łagodzą występujące na niej podrażnienia i dysfunkcje.

Dzisiejsze pokolenie fryzjerów, ma dużo materiałów i narzędzi po pracy, które możemy odpowiednio wykorzystać pod warunkiem że będziemy się na bieżąco dokształcać.

#NIOXINPOLSKA