Łupież suchy a łupież tłusty - czym się różnią, jak powstają i jak sobie z nimi radzić?

Łupież suchy a łupież tłusty - czym się różnią, jak powstają i jak sobie z nimi radzić?

Często w swojej praktyce zawodowej spotykam się z objawami łupieżu u klientów. Przychodzą do mnie zadbane osoby, które są zdziwione, że mają ten problem. Tymczasem łupież nie jest przypadłością, która dotyczy tylko osób nie dbających o higienę. Łupież należy traktować jako przewlekłą dysfunkcję owłosionej skóry głowy. Nie wynika on z zaniedbań pielęgnacyjnych, tylko z tego, że jesteśmy podatni na obecność drobnoustrojów na skórze głowy, na które reagujemy podrażnieniem.

Łupież to choroba skóry głowy o charakterze przewlekłym i nawracającym, a nie tylko defekt kosmetyczny i estetyczny. Jego leczenie wymaga długiej terapii, a potem odpowiedniej profilaktyki. Nie należy, więc bagatelizować tego problemu, ponieważ często przykre zewnętrzne objawy w istotny sposób mogą wpływać na nasze życie prywatne i zawodowe.
Łupież to choroba skóry głowy objawiająca się drobnopłatkowym złuszczaniem zrogowaciałej warstwy naskórka, z mniej lub bardziej nasilonym łojotokiem.  Problem ten dotyka prawie połowę społeczeństwa, bez względu na wiek.
Główną przyczyną jego powstawania jest nadmierny rozrost grzyba Malassezia, drobnoustroju, który naturalnie występuje na skórze głowy, ale namnaża się nadmiernie w dogodnych dla siebie warunkach, na które mają wpływ zarówno czynniki wewnętrzne jak i zewnętrzne:

  • zaburzenia pH skóry głowy
  • nieprawidłowa gospodarka hormonalna
  • niedobory cynku i witamin z grupy B
  • silny stres
  • predyspozycje genetyczne
  • niewłaściwa pielęgnacja (np. źle dobrane kosmetyki lub twarda woda)
  • a nawet niewłaściwa dieta

Ponieważ, jak już wspomniałam, łupież to problem o charakterze przewlekłym i nawracającym wymaga długiej terapii i odpowiedniej profilaktyki. Dlatego warto przede wszystkim dowiedzieć się jaka postać łupieżu nas dotyczy.
Wyróżnia się dwie postacie łupieżu:

Łupież suchy
Jedną z przyczyn jego pojawienia się może być nadwrażliwość na drożdżaki znajdujące się naturalnie na skórze głowy każdego człowieka, które w sprzyjających warunkach (gdy skóra głowy jest wysuszona lub nadmiernie natłuszczona gdy pojawia się łojotok) namnażają się w szybkim tempie.  Substancje, które są produktem ich rozpadu, drażnią skórę głowy powodując swędzenie oraz nadmierne złuszczanie się naskórka, czyli pojawienie się łupieżu.
Inną przyczyną jest nieodpowiednia pielęgnacja, jak również źle dobrane kosmetyki do pielęgnacji i stylizacji włosów.
Kolejną przyczyną może być także zła dieta, stres i przebywanie w ogrzewanych pomieszczeniach. Dlatego łupież zazwyczaj nasila się zimą i jesienią, ponieważ czapki, zmniejszają dopływ powietrza do skóry głowy, co stwarza doskonałe warunki do wzrostu grzybów.

W Przypadku pojawienia się tego rodzaju łupieżu polecam swoim klientkom zastosowanie kuracji Nioxin System 5 ponieważ pomaga usunąć z włosów i skóry głowy sebum zatykającego mieszki włosowe, kwasy tłuszczowe i pozostałości produktów do stylizacji. Oczyszcza i przywraca hydrolipidową równowagę skóry głowy oraz kontroluje równowagę nawilżenia. Zawiera antyoksydanty i substancje roślinne, które zapewniają odświeżenie środowiska skóry głowy.

Łupież tłusty
Często nazywany też łupieżem łojotokowym. Najczęściej pojawia się na skórze głowy jako żółtawe, zaschnięte łuski. Jest to połączenie nadmiernie rogowaciejącego naskórka i nadprodukowanego łoju. Może być groźny dla zdrowia i powodować trwałą utratę włosów. Często powoduje podrażnienia, zaczerwienienia i swędzenie skóry głowy.
Leczenie łupieżu wymaga dokładnej diagnozy, która pozwoli ocenić z jakim jego rodzajem mamy do czynienia, co ułatwi wybór optymalnej metody leczenia. W praktyce oznacza to dobór odpowiednich preparatów. Najskuteczniejsza w leczeniu łupieżu jest terapia miejscowa.
W tym przypadku należy zastosować System Przeciwłupieżowy Nioxin Scalp Recovery™ z technologią ZPT-NIODerma ™ dla swędzącej, łuszczącej się skóry głowy, który został zaprojektowany w celu zwalczania łupieżu.
Technologia ZPT-NIODerma ™ zwalcza, łagodzi i zapobiega objawom łupieżu oraz pomaga przywrócić naturalną równowagę skórze głowy. Skutecznie regeneruje skórę, łagodzi objawy jej łojotokowego zapalenia, łupieżu oraz problemów związanych ze skórą głowy, takich jak: podrażnienie skóry głowy, łuszczenie się, nadmierna suchość i swędzenie. Zapewnia kontrolę wilgoci i ochronę włosów.

Składniki zawarte w Nioxin Scalp Recovery™ to m.in.:

  • pirytynian cynku, który zapobiega namnażaniu się bakterii i grzybów, reguluje pracę gruczołów łojowych, działa przeciwłojotokowo i łagodząco
  • kwas cytrynowy (citric acid), który działa złuszczająco
  • witamina B3, która wzmacnia cebulki i poprawia ukrwienie skóry
  • olejek z mięty pieprzowej (mentha piperita oil), który hamuje rozwój mikroorganizmów
  • Panthenol, o działaniu nawilżającym
  • ekstrakty z pokrzywy, liści rozmarynu i szałwii lekarskiej, działające przeciwłupieżowo, bakteriobójczo i grzybobójczo
  • wyciąg z liści kory brzozy, który łagodzi podrażnienia, ułatwia gojenie, działa dezynfekująco i antybakteryjnie
  • kwas winowy (tartaric acid), który działa przeciwzapalnie, ściągająco i reguluje wydzielanie sebum.

Kuracja Systemem Przeciwłupieżowym Nioxin Scalp Recovery™ cieszy się dużym uznaniem wśród klientów HR -Studio, ponieważ jego skuteczność została potwierdzona systematycznym stosowaniem.

#NIOXINPOLSKA