"Szaleństwem jest oczekiwać jakiejś zmiany robiąc coś cały czas w ten sam sposób”
Albert Einstein
Włosy dla każdego z nas stanowią rodzaj wizytówki, więc aby wyglądały dobrze należy w szczególny sposób dbać o nie każdego dnia. Dlaczego ich kondycja jest tak ważna? I Jak dbać prawidłowo o włosy? Aby dobrze odpowiedzieć na takie pytania, w pierwszej kolejności należałoby zapoznać się z budową naszych włosów.
Włos zbudowany jest z trzech podstawowych warstw. Zaczynając od jego wnętrza wyróżniamy:
- rdzeń włosa czyli warstwa rdzenna odpowiada za termoregulację. Co ciekawe włosy niektórych osób nie posiadają rdzenia tylko kanał powietrzny. Warstwa rdzenna jest otoczona warstwą korową
- kora włosa czyli warstwa korowa stanowi ok 90% całej masy trzonu włosa i jest fundamentalną częścią całej jego budowy. Sama jest chroniona przez łuskę, czyli warstwę naskórkową
- łuska włosa, zbudowana z kilku dachówkowo ułożonych na sobie warstw jest odpowiedzialna za ochronę włosa przed uszkodzeniami. Łuska włosa nie jest bezpośrednio połączona z korą włosa, dlatego może od niej delikatnie odstawać.
Wyróżniamy też różne rodzaje porowatości włosa – im łuska bardziej przylega, tym porowatość jest mniejsza i właśnie do takiego efektu powinniśmy dążyć podczas codziennej pielęgnacji.
Do uszkodzeń łuski może dojść poprzez:
- uszkodzenia mechaniczne, m.in.: nieodpowiednie rozczesywanie włosów – umiejętne rozczesywanie powinniśmy zacząć od końcówek; zbyt częste poprawianie fryzury, nieodpowiednia stylizacja, chodzenie spać w mokrych włosach
- uszkodzenia termiczne, do których dochodzi przez nieodpowiednie lub nadmierne stosowanie wysokiej temperatury np. suszarki, lokówki, prostownicy
- uszkodzenia chemiczne, które powoduje np. keratynowe prostowanie włosów, nadmierna koloryzacja, intensywne rozjaśnianie czy też ich trwała ondulacja. Zwłaszcza włosy cienkie i delikatne są szczególnie narażone na uszkodzenia. Szkodzą im nawet czynniki atmosferyczne takie jak: wiatr, wolne rodniki, zanieczyszczenia środowiska.
Zatem, jak powinna wygląda właściwa pielęgnacja włosów?
W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na ich prawidłowe mycie. Szampon powinien stanowić jedynie przygotowanie włosów, poprzez dokładne ich oczyszczenie, do kolejnego etapu pielęgnacji, jakim jest nałożenie odżywki lub maski. Odżywka powinna być stosowana po każdym myciu włosów, natomiast maska w zależności od częstotliwości mycia – raz na tydzień lub raz na dwa tygodnie.
Szampon oczyszcza skórę głowy, ale również pomaga pozbyć się wszystkich zanieczyszczeń zlokalizowanych pod łuską włosa. Dzięki temu przygotowuje włosy na przyjęcie składników aktywnych, które znajdują się w odżywce lub w masce. Oba te preparaty trzeba spłukać po określonym czasie, aby niepotrzebnie nie przeciążać włosów. Należy również zwrócić uwagę na to, aby kosmetyki te były indywidualnie dobrane do potrzeb skóry głowy i włosów.
Kolejnym ważnym elementem w codziennej pielęgnacji jest zastosowanie preparatu bez spłukiwania, który należy aplikować na samym końcu pielęgnacji, przed wysuszeniem włosów lub bezpośrednio po, w zależności od zastosowania. Produkt ten dodatkowo zabezpieczy włosy przed uszkodzeniami mechanicznymi lub np. termicznymi, jeśli występuje taka konieczność, a także przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych.
Właściwa pielęgnacja to dbanie o to, aby nie dochodziło do rozchylania łuski, ponieważ każde nadmierne jej rozchylenie może powodować oderwanie się jej. A ponieważ włos jest tworem martwym w momencie kiedy dojdzie do oderwania się łusek w żaden sposób nie możemy ich już odbudować. Dlatego kosmetyki pielęgnacyjne chronią nasze włosy przed uszkodzeniem, a w momencie kiedy dojdzie do degeneracji włosów, stanowi warstwę, która zabezpiecza je przed łamliwością.
Żeby pielęgnacja przyniosła jak najlepsze rezultaty przy wyborze produktów należy zwrócić uwagę na ich skład. Dobre działanie na włosy wykazują m.in. takie składniki naturalne jak: olejek jojoba, migdałowy, z orzechów makadamia, arganowy, oliwa z oliwek, Panthenol, masło shea, kolagen, keratyna, gliceryna, koenzym Q10, korzeń żen-szenia, ceramidy, aloes.
Dodatkowo bardzo istotne jest aby pielęgnacja uzupełniona była o regularne podcinanie końcówek. W tym celu dobrze udać się do specjalisty aby doradził nam jak często powinniśmy podcinać swoje włosy oraz dobrał nam odpowiednią do ich potrzeb pielęgnację.
Warto pamiętać, że tylko dzięki naszej determinacji i zaangażowaniu w skuteczną pielęgnację możemy osiągnąć spektakularne efekty, aby włosy stały się zdrowe, mocne i lśniące, a dzięki temu mogły stać się naszą ozdobą.