Przyczyny i przebieg łysienia androgenowego

Przyczyny i przebieg łysienia androgenowego

Coraz większa część społeczeństwa zmaga się z problemami skóry głowy. Jednym z nich jest utrata włosów.
 Łysienie androgenowe to stopniowa lub nagła utrata włosów na głowie, związana z zakłóceniem cyklu wzrostu włosa, będąca wynikiem chorób infekcyjnych bądź urazów. Nazywane jest też łysieniem typu męskiego, bo jest najczęściej występującym rodzajem łysienia uwarunkowanym genetycznie – występuje rodzinnie, najczęściej u mężczyzn rasy białej.

Przyczyną łysienia androgenowego jest miniaturyzacja mieszka włosowego przez Dihydrotestosteron (DHT), który powstaje z testosteronu pod wpływem enzymu 5 alfa reduktazy, czyli enzymu osłabiającego aktywność metaboliczną. Na skutek owego osłabienia włosy terminalne stają się włosami cienkimi, delikatnymi, meszkowymi, co finalnie prowadzi do ich osłabienia i wypadania. Włos zminiaturyzowany na całej długości ma tą samą średnice i wielkość. Wymieniony  enzym obecny w cebulkach włosa, powoduje przekształcenie testosteronu w dihydrotestosteron (DHT), którego ilość jest kluczowa – jeżeli mężczyźni mają dużą ilość DHT będą mięli większą predyspozycje do łysienia androgenowego.

Drugim filarem łysienia androgenowego jest zbyt wysoka ilość receptorów w jądrach komórek mieszków włosowych wiążących DHT, które dostajemy w genach, co oznacza, że po okresie dojrzewania może zacząć się łysienie u mężczyzn, ponieważ ten czynnik jest typowo związany z genetyką. Możemy spotkać się z przypadkami mężczyzn, którzy tracą pigment we włosach w wieku 40-50 lat, ale nie łysieją z powodu braku receptorów. Największą ilość receptorów w mieszkach włosowych powodujących przerzedzenie włosów możemy zaobserwować w płatach czołowych, zakolach i na szczycie głowy, a najmniejszą na rzęsach i potylicy, gdzie nie występuje łysienie androgenowe. Przeszczepy włosów wykonywane są z potylicy, ponieważ nie mają one receptorów i nie będą podlegały działaniom dihydrotestosteronu.

Łysienie androgenowe występuje również u kobiet, u których  może pojawiać się stopniowo głównie po 30 roku życia. Organizm kobiety wytwarza zarówno hormony żeńskie jak i męskie dzięki czemu płeć żeńska w mniejszym stopniu łysieje androgenowo. Ponieważ kobiety mają mniej androgenów niż mężczyźni i mają mniejszą aktywność enzymu 5 alfa reduktazy, mają znacznie mniejszą ilość receptorów w mieszkach włosowych dla DHT. Kobiety posiadają również enzym aromataza, który przekształca testosteron w estrogeny, dzięki czemu łysieją w znacznie mniejszym stopniu niż mężczyźni. Jednak po okresie menopauzy w organizmie kobiety maleje stężenie hormonów żeńskich, i wzrasta męskich. A przy nasilonym wytwarzaniu męskich hormonów i odpowiednich skłonnościach genetycznych również u nich może dochodzić do łysienia typu męskiego. Powstawaniu tego typu łysiny u kobiet można zapobiegać za pomocą hormonalnej terapii zastępczej. Czynnik genetyczny występuje również u kobiet, co oznacza, że niektóre nie będą łysiały androgenowo, a inne ze względów genetycznych mają więcej receptorów androgenowych czy zaburzone hormonalnie androgeny. Wtedy może wystąpić proces łysienia, aczkolwiek w późniejszym okresie  i w mniejszym stopniu niż u mężczyzn. Łysienie androgenowe u kobiet występuje na szczycie głowy i w strefie czołowej. Najczęściej ma charakter bardziej rozlany w efekcie skóra głowy staje się widoczna, często towarzyszy temu łojotok lub łupież tłusty. Tak jak w przypadku mężczyzn zasadniczą rolę przy łysieniu androgenowym odgrywają czynniki genetyczne i stężenie androgenów. Kobiety rzadko kiedy łysieją tak silnie jak mężczyźni, jednak jest to też możliwe. Jakie jest leczenie? Wprowadzone na rynek preparaty, takie jak Minoxidil czy Aminexil, stymulujące podziały komórkowe w mieszku włosowym, zawierające substancje pobudzające, które mają działanie rozszerzające brodawkę włosa i poprawiające ukrwienie skóry głowy mogą hamować procesy łysienia. Największe prawdopodobieństwo skuteczności mają jednak preparaty ingerujące w przemiany biochemiczne hormonów – inhibitory blokujące enzym 5 alfa reduktazę, dostępne na rynku i stosowane po zaleceniu lekarza. W przypadku leczenia kobiet włącza się leki takie jak octan cyproteronu, a u mężczyzn – finasteryd.

Marka Nioxin również zadbała o osoby zmagające się z łysieniem androgenowym. Proponuje szczególnie dwa zintensyfikowane w swoim działaniu produkty zapobiegające i hamujące proces tego rodzaju łysienia. Night Denisity Rescue to kuracja przeznaczona do nocnej aplikacji. W składzie znajdziemy kwas laurynowy, kofeinę mającą działanie stymulująco pobudzające, panthenol działający łagodząco i nawilżająco, mentol i biotynę, ekstrakt z korzenia imbiru poprawiający ukrwienie skóry głowy, witaminę E oraz ekstrakt z passiflory o działaniu antyoksydacyjnym, który pozwala na neutralizację działania szkodliwych wolnych rodników na skórze głowy. Produkt ten jest inhibitorem 5 alfa reduktazy. Drugi zalecany preparat to Hair booster, serum zagęszczające do włosów przerzedzonych, zawierające ekstrakt z palmy sabałowej oraz wykorzystujące technologię HBT, która tworzy barierę ochronną na skórze głowy i zabezpiecza przed uszkodzeniami oraz pobudza do wzrostu włosy, szczególnie w strefach takich jak zakola, korona i czubek głowy. Produkty przeznaczone są do użytku codziennego zarówno dla kobiet jak i dla mężczyzn. Specjaliści trycholodzy rekomendują stosowanie produktów marki Nioxin w wypadku łysienia androgenowego.


ŹRÓDŁA:
•    „Fryzjerstwo wraz z poradami kosmetycznymi” wyd. Rea str.104-105.
•    Wykład Karolina Marcinkowska
•    Moduł II Nioxin „Jednostki chorobowe i patofizjologie owłosionej skóry głowy”
•    fotografia - http://www.mikropigmentacjaskoryglowy.pl/2017/09/mikropigmentacja-nie-zatrzymuje-procesu.html

 

#NIOXINPOLSKA