Miniaturyzacja mieszków włosowych

Miniaturyzacja mieszków włosowych

Miniaturyzacja Mieszków Włosowych czyli zmniejszanie się średnicy włosa w konsekwencji może prowadzić do łysienia. Za miniaturyzację mieszków odpowiada zbyt wysoka aktywność  enzymu 5 –alfa-reduktazy. Enzym ten warunkuje przemianę testosteronu w  dihydrotestosteron DHT.

Testosteron to męski hormon płciowy, który łączy się z receptorem androgenowym. Pobudza on również geny do produkcji białek i wzmaga produkcję włókienek mięśniowych, które aktywują inne czynniki transkrypcyjne pobudzające następne geny do produkcji białek mięśniowych. Jednak w ten sposób testosteron działa jedynie w tkance mięśniowej.                

Poziom DHT jest bardzo istotny, ponieważ u mężczyzn, jak i u kobiet, u których jest on podwyższony, występuje większa skłonność do miniaturyzacji mieszków włosowych. Kolejnym ważnym elementem są receptory androgenowe, które otrzymujemy w genach. Znajdują się on w cebulkach włosów i wiążąc DHT niszczą cebulki, przez co włosy stają się cienkie i delikatne.
Receptor androgenowy wywiera wpływ na działanie wielu narządów. Pełni rolę w różnicowaniu płciowym w okresie płodowym, jak i w dojrzewaniu oraz podjęciu funkcji rozrodczych w wieku dorosłym.        

Problem androgenowego łysienia może objąć kobiety już po 30 roku życia. Proces ten rozpoczyna się u szczytu głowy, następnie obejmuje całą głowę. Może pojawić się też nadmiernie wydzielany łojotok lub łupież tłusty. Jednak kobiety rzadziej cierpią na łysienie androgenowe ponieważ mają mniej dihydrotestosteronu (DHT) oraz receptorów androgenowych w mieszkach włosowych. Kobiety posiadają natomiast aromatazę czyli enzym, który przekształca testosteron w estrogeny, dzięki któremu kobiety łysieją znacznie rzadziej.

Mieszki włosowe u mężczyzn zaczynają w określonym momencie życia reagować na podniesiony poziom DHT w organizmie. U niektórych mężczyzn proces ten może rozpocząć się po osiągnięciu okresu dojrzewania. Charakteryzuje się on przerzedzonymi zakolami oraz łysiejącym szczytem głowy. Najmniejszą nadwrażliwość na DHT wykazują rzęsy oraz obszar potylicy z tyłu głowy, dlatego jeśli dochodzi do przeszczepu włosów pobierane są one właśnie z części potylicznej.

Jak walczyć z  Miniaturyzacją Mieszków włosowych?
Przede wszystkim warto zagłębić się w przyczyny wypadania włosów. Prawidłowa diagnostyka ma kluczowe znaczenie, ponieważ za łysienie androgenowe odpowiada nie tylko genetyka, ale również stres, nieodpowiednia dieta, nadmierne odchudzanie, choroby, jak również przyjmowanie leków.
Leczenie problemu miniaturyzacji mieszków polega na stymulacji poprzez odpowiednio dobrane wcierki trychologiczne czyli preparaty stosowane miejscowo, które pobudzają krążenie krwi w skórze głowy. Dzięki nim skóra jest lepiej dotleniona przez co odżywia mieszki włosowe.
W celu zahamowania aktywności 5-alfa-reduktazy warto spożywać nienasycone kwasy tłuszczowe ALA znajdujące się w oleju lnianym, wiesiołku oraz nasionach chia, a także sięgać po rozgrzewające przyprawy poprawiające krążenie np. cynamon, imbir, kurkuma.

 

#NIOXINPOLSKA