Łojotokowe zapalenie skóry (ŁZS) to stan chorobowy o uporczywym i nawrotowym przebiegu. Cechuje się złuszczaniem występującym w miejscach z dużą ilością gruczołów łojowych. Głównymi czynnikami predysponującymi do powstania ŁZS jest czynnik immunologiczny, zaburzone funkcje skóry w tym praca gruczołów łojowych, zmieniony skład sebum oraz nieprawidłowa odnowa naskórka prowadząca do przyspieszonego rogowacenia. W etiopatogenezie często podaje się również nadmierną aktywność drożdżaków z rodziny Malassezia spp., które mogą wywierać działanie zapalne, immunogenne i toksyczne. W obrazie klinicznym wymienia się świąd, złuszczanie oraz zaczerwienienie skóry.
Łupież to defekt skóry głowy za który w głównej mierze odpowiada nieprawidłowy proces odnowy komórek naskórka. Proces ten jest znacznie przyspieszony w porównaniu z normalnym procesem fizjologicznym który trwa ok 28 dni. W przypadku łupieżu okres ten skraca się od 7-15 dni. Klinicznie daje nam objaw widocznych białych łusek w obrębie owłosionej skóry głowy. Nadmienić należy również zakażenie grzybem drożdżopodobnym z rodziny Malassezia spp. czy pojawienie się zaburzeń hormonalnych. Nierzadko mówi się również o wpływie klimatu czy nieprawidłowej pielęgnacji włosów. Można rozróżnić kilka typów łupieżu. Łupież zwykły, określany mianem suchego lokalizuje się w obrębie owłosionej skóry głowy. Na skórze niezmienionej obserwuje się drobne łuski barwy białej, które łatwo oddzielają się od podłoża. Natomiast drugą bardzo popularną odmianą łupieżu jest jego tłusta forma. Cechą charakterystyczną są tłuste, żółte łuski mocno przytwierdzone do podłoża. Występują na podłożu o charakterze zapalnym z tendencją do powstawania strupów. Zmianom towarzyszy świąd oraz wzmożone wypadanie włosów.
Leczenie tych dermatoz jest długoletnie, często niezadowalające gdyż uzyskana poprawa jest tylko przejściowa. W terapiach najczęściej stosuje się preparaty złuszczające, keratolityczne oraz przeciwgrzybicze. Ważna jest w obu przypadkach profilaktyka.
Propozycją godną uwagi są produkty Nioxin.
W pierwszej kolejności zaleca się wykonanie Dermabrazji skóry głowy. Dwukierunkowe działanie złuszczania mechanicznego oraz chemicznego pozwoli oczyścić ujścia mieszków włosowych z zalegającego sebum oraz powierzchnię skóry z martwego naskórka. Zabieg zaleca się wykonywać co 30-45 dni.
Do pielęgnacji domowej bardzo dobrą propozycją jest Nioxin Scalp Recovery, którego skład idealnie celuje w potrzeby skóry z ŁZS czy łupieżem tłustym. Obecność kwasów owocowych oraz ekstraktów ziołowych m.in. szałwii, rozmarynu oraz mięty w szamponie będzie pierwszym etapem mającym na celu oczyszczenie skóry głowy z nadmiaru łuski. W regularnym stosowaniu ograniczy wydzielanie sebum oraz wyreguluje keratynizację naskórka skóry głowy. Obecność piroktonu olaminy ograniczy namnażanie drożdżaków. Natomiast pantenol oraz niacynamid w kuracji bez spłukiwania złagodzą uporczywy świąd oraz uszczelnią barierę hydrolipidową.